Ako si vybrať vysokotlakový čistič – časť 1.

Ako si správne vybrať vysokotlakový čistiť – časť prvá 🙂

Vysokotlakové čističe sú výbornými pomocníkmi pri údržbe vozidiel, nehnuteľností, ale aj v oblasti priemyslu a služieb. Vysokotlakový čistič si ľahko poradí s odolnými nečistotami a uľahčuje bežné upratovacie práce. Kľúčové je však vhodné dimenzovanie stroja a jeho vlastností s ohľadom na plánované využitie. Nie je „wapka“ ako „ wapka “. Množstvo vysokotlakových čističov síce poskytuje slobodu výberu, no vyžadujú vymedzenie požiadaviek užívateľa – čo od zariadenia očakávate, akú prácu s ním plánujete a ako často.

Dôležitým predpokladom správneho výberu vysokotlakového čističa je poznať jeho rozdelenie :

1. Studenovodné a teplovodné vysokotlakové čističe
2. Mobilné a stacionárne vysokotlakové čističe
3. Vysokotlakové čističe s benzínovým, naftovým alebo elektrickým pohonom

Do rady výhod určite patrí :

Šetrenie času : Vysokotlakové čističe striekajú vodu pod tlakom a vyšším prietokom vody, takže vám čistí 4x-5x rýchlejšie ako klasické záhradné hadice či iné spôsoby umývanie a čistenie. Tým zabezpečuje menej strávených hodín pri práci.

Spotreba vody: I napriek tomu, že čistenie pomocou záhradnej hadice či špongie funguje, s vysokotlakovým čističom zvládnete všetko rýchlejšie, kvalitnejšie a úspornejšie. Klasická záhradná hadica spotrebuje cca od 4.000 – 5.000 l / hod. Štandardný vysokotlakový čistič využije cca od 400 – 1200 l / hod. vody. Ušetrenie je teda takmer 50% až 90%. Pri využití veľkých vysokotlakových čističoch prietok vody síce stúpa na cca 2000 l/hod spotrebovanej vody, ale zato sa môže pýšiť takmer dokonalým odplavením nečistôt vďaka svojej sile.

Predĺženie životnosti vašej investície: Vášmu vybaveniu – zariadeniu predlžujete životnosť, keď je udržiavané v čistote – či sa jedná o váš automobil, nákladné vozidlo alebo vybavenia v priemysle či stavebníctve.

Budete ,,wapku“ potrebovať na umývanie väčších plôch, ako sú dlažby alebo auto? Alebo potrebujete len sem tam umyť Váš horský bicykel? Budete čistiť vonku alebo vnútri? Ako dlho budete potrebovať, aby vysokotlakové zariadenie pracovala? Podľa týchto požiadaviek sa budú líšiť nároky na parametre aj na príslušenstvo k vysokotlakovým čističom.

Pri správnom výbere vysokotlakového čističa pre Vaše potreby si odpovedzte na nasledujúce otázky.

1. Čo budete čistiť ?

Či už ide o čistotu logistických hál, odstraňovanie olejových škvŕn a iných priľnavých nečistôt, alebo o ťažko dostupné miesta ako podbehy či podvozky, vysokotlakové čističe si poradia s každou výzvou. Pozrime sa teda na vlastnosti, výhody i rozdiely studenovodných a teplovodných vysokotlakových čističov.

Vysokotlakové čistiace stroje studenovodné : Sú ideálne na odstraňovanie hrubej špiny a nečistôt. Ak je však povrch, ktorý čistíte, znečistený aj nečistotami zmiešanými s olejom alebo mazivom, studenovodný vysokotlakový umývací stroj oleje len rozmazáva po povrchu, ale nie je schopný ich účinne odstrániť. A je jedno, koľko čistiaceho prostriedku použijete.
Vysokotlakové čistiace stroje teplovodné : Sú špeciálne určené na čistenie povrchov od mastnôt, oleja a tukov, rovnako ale aj od veľmi hrubej nečistoty. Je to podobné ako v kuchyni. Pokiaľ umývate v dreze nádoby znečistené od mastných jedál, mastnotu len rozmazávate, akonáhle ale pridáte teplú vodu, mastnota ide pekne dolu. To isté platí pre čistenie vysokotlakovou umývačkou. Ak je olej alebo mastnota v akejkoľvek forme, budete na jej rýchle odstránenie potrebovať teplovodný vysokotlakový umývací stroj.

2. Kde budete čistiť ?

Miesto, kde budete najčastejšie prístroj používať, ovplyvní možnosti čistenia a môže kvôli nemu narásť aj finančný rozpočet na obstaranie.

Otázkou je, či budete potrebovať prístroj mobilný, teda s kolesami, alebo si vystačíte so stacionárnu vapkou, pretože všetko vyčistíte z jedného miesta. Priestor, v ktorom sa bude umývať má tiež vplyv na prístup k zdroju energie. Zamyslite sa teda nad tým, či budete pracovať v teréne bez prístupu k elektrickej, alebo umývačku do elektriny ľahko pripojíte. V prípade, že vysokotlakový čistič bude fungovať na elektrinu, budete limitovaní káblom a prístupom k zdroju elektriny. Jedná sa však o najčastejšie získavanú tlakovú hobby umývačku. V prípade, že sa s umývačkou budete potrebovať pohybovať, je možné sa rozhodnúť medzi benzínovým alebo naftovým pohonom. Stále však platí, že ten elektrický je ekonomicky najvýhodnejšia. Ak budete používať horúcovodné tlakovú umývačku vnútri, pamätajte na to, že nie všetky typy ohrevu sú ideálne pre použitie vo vnútri, a to kvôli splodinám z naftových alebo plynových horákov. V takom prípade je nutné v miestnosti vybudovať odvetrávanie. Je však možné si zaobstarať aj umývačku s elektrickým ohrevom, ktorá je však drahšia. Ak neviete, ako vybrať vysokotlakový čistič s ohrevom, môžete sa spoľahnúť na väčšinu užívateľov, ktorí najčastejšie volia horúcovodné umývačku s elektrickým pohonom a naftovým ohrevom.

3. Ako dlho budete čistiť ?

Premyslite si, ako dlho budete potrebovať, aby čistič pracoval a to Vám odpovie na otázku akú kvalitu zariadenia budete vyžadovať. Ak Váš strávený čas pri práci so strojom nebude dlhší ako 5 hodín týždenne, pravdepodobne budete spokojný s lacnejšími modelmi, ktoré Vám však nezaručia vysoké služby zariadenia či vysokú pozáručnú podporu. Pri používaní strojov v rozmedzí 5-20 hodín týždenné, Vám postačia modely pre semi profesionálne použitie, ktoré sú obohatené a pevnú silnú konštrukciu prepojenia čerpadla s elektromotorom. Pri zariadeniach pri prevádzke vyššej ako 20 hodín týždenne je nutné investovať do kvality.

A ako si vybrať naozaj kvalitný vysokotlakový čistič ? To sa dozviete v ďalšom článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.