Jarné upratovanie vo výrobe? 4xÁNO

Upratovanie a udržiavanie poriadku na pracovisku netreba podceňovať. Pre mňa osobne sú najsilnejšie tieto štyri argumenty, prečo by ste väčšie jarné upratovanie mohli zorganizovať aj vo svojej výrobe:

  1. BEZPEČNOSŤ ZAMESTNANCOV – po práci ostávajú v hale aj odpadové častice. Rozvírený prach, kovové piliny, mastnota, škvrny od mazadiel, usadeniny a nečistoty. Ich prítomnosť zvyšuje riziko úrazov a je v priamom rozpore s princípmi BOZP a PO.
  2. TECHNICKÁ ČISTOTA – v závislosti od citlivosti komponentov dokáže aj malé množstvo cudzích častíc znefunkčniť celý stroj či linku. Náklady na čistenie sú v porovnaní s výdavkami na opravu zanedbateľné. V rámci moderného riadenia výroby je dôraz na technickú čistotu nevyhnutný.
  3. VYŠSIA PRODUKTIVITA – rôzne štúdie preukázali, že medzi čistotou pracoviska a produktivitou je vysoká korelácia. V čistom prostredí podávajú zamestnanci lepšie výkony.
  4. ČISTÉ PROSTREDIE AKO PR NÁSTROJ – kontrolóri, technici či obchodné návštevy si všímajú aj čistotu prostredia. Reprezentatívne pracovisko je predpokladom pozitívneho PR.

Čistota výrobnej haly je pre mňa jedným z pilierov moderne riadeného podniku. Aj z tohto dôvodu ma teší, že jej význam si uvedomuje čoraz viac riaditeľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.